ФЕНОМЕН МЕЙКЕРІВ: 7 ПЛЮСІВ ВІРУСНОЇ ГРИ

Текст, скріни, зображення: Марія Старікова

Вже два роки увага користувачів соцмереж прикута до Пікрю – онлайн-іграшок від японського виробника. Це простий конструктор для створення образу або простору. Сьогодні ґаджети та додатки дарують нам інструменти самовираження й взаємодії, тож Пікрю – це те, що залучає і об’єднує творців.

Picrew – японська платформа для створення зображень. Ви можете змайструвати оригінальних персонажів, казкові простори та аватари за допомогою шаблонів, запропонованих іншими користувачами, завантажити їх, розмістити в Інтернеті, започаткувати флешмоб, виразити свої погляди. За структурою вони нагадують багатошарові іграшки. У 2020 році Picrew став популярним тому, що він простий і дозволяє кожному відчути себе творцем.

Шаблони на платформі прийнято вважати іграми, які називають мейкерами.

Мейкер (від англ: «make» – створювати, «maker» – творець») стимулює гравців проявити свої фантазію, бачення та смаки. Мейкери різняться за жанром (софт, дарк, фентезі, буденність), об’єктом створення (персонаж, простір), кількістю деталей, стилізацією. Водночас всі вони – прості та зрозумілі у використанні, оскільки побудовані за лінійною схемою.

  • ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ

Спочатку відвідайте сайт з вашого смартфону або комп’ютеру. Взаємодія не потребує реєстрації – лише для тих, хто бажає створити власний шаблон (для цього можна використати свій акаунт у Facebook або Twitter). Мова – японська, деякі шаблони представлені англійською. Якщо маєте вбудований перекладач – чудово, однак це не обов’язково: сайт налаштований інтуїтивно.

Тепер оберіть цікаві вам опції (одні з найпопулярніших – Girl Maker або OC Maker). Процес дуже простий: потрібно лише покроково клацати іконки, розташовані горизонтально. В деяких шаблонах на екрані траплятимуться «особливі» кнопки: стрілки рухають елементи (риси обличчя, прикраси), а пензлик змінює колір (очі, шкіра, волосся, фон) та принти (одяг, макіяж). Для завершення слід натиснути зелену кнопку з галочкою та завантажити зображення через натискання на екран, праву кнопку миші чи в інший спосіб.  

Якщо після закриття мейкеру вам захочеться виправити щось або створити кілька образів, персонажів – просто зайдіть у шаблон повторно. Останній результат, збережений автоматично, вже чекатиме на вас.

  • ПОП-КУЛЬТУРА

Формат мейкерів швидко поширюється у мережах Twitter і ТікТок – завдяки репостам та флешмобам, які влаштовують користувачі. Людям подобається легкий яскравий формат і те, що від доступний кожному. Користувачі, зокрема українці створюють ланцюжки, порівнюють, дискутують, вигадують біографії, розвивають сюжети, своїх персонажів та свої всесвіти. Це непогане джерело натхнення та чудовий спосіб перемкнутися між справами, відпочити, повеселитися … чи бути серйозними тоді, коли це єдиний спосіб.

  • 7 КОНЦЕПЦІЙ ТА ПЛЮСІВ

Створюйте самих себе, своїх друзів та ОС-ів (оригінальних персонажів)! Майструйте власні світи, аватари для соціальних мереж і візуальні дошки!

Який із 4-х факультетів Гоґвортсу вам близький? Як ви виглядали 10 років тому та зараз? Перетворіться на ельфа, героя аніме чи грецького бога?

1. Ґендер-бендер. Чи ви колись уявляли себе – собою, але іншої статі? Поміркуйте: як би ви виглядали? як могло скластися ваше життя? Тепер ви можете створити свою fem- та male версію у мейкері. Та порівняти.

2. Всесвіт у склянці. Розробник пропонує зобразити свій внутрішній та зовнішній світ у … пробірці, чайнику або акваріумі. Концепція – суміш сучасної японської ілюстрації, магічного реалізму та nature естетики.

3. Самопрезентація. Користувачі використовують іміджмейкери, щоб показати себе у різні періоди; створювати свої власні аватари, візуальні дошки, колажі – та додавати їх до пошуку однодумців чи авдиторії.

4. ОСи. Багато митців використовують мейкери, щоб зобразити своїх оригінальних персонажів: письменники, ґеймери, художники! Сьогодні будь-хто може висловити своє бачення, незалежно від художніх скілів.

5. Хуманізація. Мейкери допомагають «оживити» природні явища, міста, предмети, пісні, книжки, настрій, та надають тваринам і рослинам людських рис. Одна з цікавих концепцій (наразі видалено) – планетоголові персонажі.

6. Точка зору. Тренд у TikTok – ви з друзями створюєте ваш аватар, а потім об’єднуєте їх у відео. Це класний спосіб зауважити, що спільного й відмінного є у сприйнятті. Також існують мейкери з двома персонажами.

7. Заява. Буває так, що словами – не виразити, і хочеться передати власний настрій, висловити протест, точку зору або підтримку. За допомогою зображення, в ігровій формі. Пікрю дозволяє зробити це – без жодного слова.  

7.5. Колаб. Мейкери часто додають до флешмобів з тестами, квізами, піснями. Ця інтерактивна форма додає гравцям нових можливостей та роздумів. Нещодавній приклад – хуманізація українських міст та гербів.

Це лише кілька прикладів того, які існують шаблони та концепції для них. Ви можете пошукати на платформі або створити самі. Також ви можете пошукати у соціальних мережах вже існуючі ігри, наприклад, за хештегами.

Мейкери допомагають людям відпочити, проявити свою фантазію, виразити почуття, зобразити свої уявлення, знаходити друзів, розповідати про себе.

  • БЕЗКОШТОВНИЙ ДОСТУП? АВТОРСЬКІ ПРАВА?

Так, Picrew безкоштовний. Ні, вам не потрібно перейматись через авторські права – розробники шаблонів зазвичай вшивають у них свою вотермарку.

Ви можете використовувати створене зображення для будь-яких цілей, єдина умова – не монетизувати (друга умова, скоріше, умовна: вказувати кредити). Ви можете використовувати свій твір як значок у соціальних мережах, в іграх TTRPG, потоках, відео та інших проявах без явного дозволу. Більшість авторів вшивають вотермарку, деякі – залишають за гравцем право вилучити її, однак всі вони будуть вдячні, якщо ви не забудете вказати кредити на своїх автарах/іконках (YouTube, Twitch, Discord, TikTok, Twitter, інші платформи).