Burning Man 2023: українці, війна та затоплена пустеля

Авторка: Марія Старікова

Burning Man — щорічний американський фестиваль (організатори воліють називають його “подією”) мистецтв і радикального самовираження, найбільший за масштабом: він збирає десятки тисяч людей з усього світу. Захід традиційно проводять у пустелі Блек-Рок у штаті Невада. Цьогоріч українські митці встановили тут дві інсталяції: «Птаха Фенікса», що візуально нагадує тризуб, та «Храм їжака», створений зі протитанкових їжаків.

Фестиваль проводиться з 1986 року, триває тиждень і закінчується у перший понеділок вересня – День праці. Учасників фестивалю називають “бьорнерами”.

Читайте про українських митців і проєкти на Burning Man

31 серпня відбувся перформанс-презентація скульптури, яка стала першою українською інсталяцією, що взяла участь у традиційному спаленні фігур на Burning Man, для якого організатори фестивалю відбирають близько п’яти робіт з-поміж сотень. «Фенікса» створили художник Олексій Сай разом із архітекторкою та художницею Богданою Косміною. Це птах, що візуально нагадує тризуб, заввишки 8 метрів — символ єдності та сили українського духу.

«Ми не хотіли залякувати чи бути нав’язливими. Ми хотіли зробити перформанс цікавим, щоб люди розуміли, що нас потрібно не тільки жаліти, а й сприймати серйозно. Нам треба показувати не лише нашу віктимність, а й силу також. Я розповів американській журналістці CNN про ракетний обстріл Києва у жовтні 2022. Вона запитала в мене, що взагалі за задум такий, захист пам’ятників. Я розповів, як у мене в 100 метрах від будинку прилетіла ракета і потрапила в дитячий майданчик. А біля нього стоїть пам’ятник [Тарасу Шевченку]. Вся вулиця без вікон, музей Ханенків постраждав, а пам’ятник лишився захищеним, хоча він був ближчим до місця ракетного удару, ніж та вулиця», — поділився Олексій Сай у коментарі Dont Take Fake.

Під час встановлення інсталяцію обшили дошками, тому відвідувачі не могли побачити заздалегіть, що всередині. Такими дошками в Україні захищають пам’ятники від ракетних обстрілів; їх спалили на початку фестивалю, хоча традиційно це відбувається наприкінці.

Відео виклав у Фейсбуці засновник фонду «Повернись живим», заступник міністра оборони з питань цифрової трансформації Віталій Дейнега. Мета перформансу — показати, що за цей час сталося з Україною та українцями: Фенікс, який пройшов крізь вогонь і постав із попелу.

«Храм Їжака» (The Hedgehog Temple) створили «Спільнота бьорнерів України»: Ярослав Корець, Олександр Слободяник, Лейла Жданова і Мітя Зінов’єв — останній також допомагав у створенні Фенікса.

Здалечку артоб’єкт, заввишки 7 метрів, нагадує їжачка, а при наближенні можна помітити військову тематику: він побудований зі ржавого металу, а всередині нього — протитанкових їжаки.

Скульптура стала «меморіалом пам’яті українцям, що загинули під час повномасштабної війни»: під куполом зібрані рамки з історіями загиблих героїхв, воїнів, друзів і близьких, яких забарла війна, зокрема й художників, артистів, музикантів та інших митців. Мета проєкту — зібрати гроші на машини швидкої допомоги та евакуації для українських військових.

Ініціатором цьогорічної участі України на Burning Man також став Віталій Дейнега, який був учасником першої української команди на фестивалі у 2015 році. Це гарна нагода не давати світоваі забувати про війну в Україні і поширювати вплив української культури та мистецтва.

Попри те, що Burning Man має анархістичний вигляд, уся підготовка до нього вкрай серйозна; власне, як і створення мистецьких робіт, які згодом будуть предсталені на фестивалі. За словами Олексія, той же монтаж проходить в екстремальних умовах, навіть марсіанських. Обидві українські інсталяції 2023 створювалися протягом тривалого часу, проходили тестування, узгодження, задіяли значну кількість помічників і фахівців, зокрема з Америки.

  • ПОВЕНІ

У пустелі Блек-Рок, де саме відбувається Burning Man, пройшли сильні зливи. Через це, як повідомляють у медіа, близько 70 000 учасників заходу 2 вересня опинилися в ізоляції.

Було обмежено вʼїзд та виїзд на територію; організатори закликали учасників економити їжу, воду та паливо; була введена заборона на користування транспортом, поки не висохне пісок.

Цьогоріч Burning Man проходить з 27 серпня по 4 вересня. Головна тема — ANIMALIA.