5 ПРИЧИН ЧИТАТИ ПЕРЕД СНОМ

Текст і обкладинка: Марія Старікова

Культура читання в Україні розвинена не так сильно, як здається: Олександр Красовицький (засновник видавництва “Фоліо”) розповів, що люди читають по 5-12 книжок на рік у країнах, де читання поширене. В Україні цей показник становить 1,5 книги, що вдвічі менше за Кенію чи Танзанію. Тож ми хочемо навести кілька переконливих аргументів на користь читання книжок!

1. Знижує рівень стресу. Згідно зі дослідженням в університеті Сассекса (Сполучене Королівство), 6 хвилини читання здатне знизити напругу на 68%, в той час як музика – на 61%, чай/кава – на 54%, прогулянки – на 42%. Коли людина заглиблюється в читання, частота серцебиття знижується, тіло розслабляється, а тривожні думки заміщає цікавість.

2. Збільшує функціональність мозку. Дослідження 2001 року виявило, що у людей, які навантажують свій мозок (книжки, головоломки, шахи), ризик отримати хворобу Альцгеймера нижчий у 2,5 рази. Ми тренуємо його так само, як і будь-яку частину тіла. Регулярне читання = тренажерний зал для мозку.

3. Підвищує креативність. Письменники переконані: аби писати книжки, слід багато читати. Це розширює знання, допомагає формувати стиль, надає унікальний досвід і кути зору. Процес читання дозволяє активувати стимули, які підтримують наш творчий ресурс – ніби добре змащену машину.

4. Покращує якість сну. Втома у поєднанні з книжкою працює як сигнал для мозку: пора вимикатись. Читання відпускає напругу, що накопичувалася в тілі протягом дня. Розслабленість та уповільнене дихання сприяють глибокій фазі сну – чого не можна досягнути у стані стресу.

5. Змінює сприйняття життя. Читання про чужий досвід дає нам змогу побачити світ по-новому, помітити ті важливі речі, на які ми зазвичай не звертали увагу. Це може допомогти вирішити певні проблеми, надихнути на нові цілі і усвідомити, що з проблемами стикаються всі, та у проблем знаходяться вирішення. Читаючи, ми також проживаємо різні життєві ситуації, опрацьовуємо конфлікти і вчимося робити вибір.

💡 Як полюбити читати:

Робіть це потроху (5-10 хв), але щодня, в перервах між справами чи роботою, поступово збільшуючи час – так сформується і закріпиться звичка. Обговорюйте прочитане з друзями, рідними або в тематичних клубах (Kyiv Bookworms Club, The Ukrainians, Litosvita) – ділитися емоціями і приємно, і пізнавально, і тренуватиме вашу пам’ять. Хваліть себе щодня за кількість прочитаних сторінок чи абзаців: ви також можете скористатися читацькими додатками і нотатками, аби фіксувати свій прогрес і бачити, що рух відбувається.

Перетворіть читання на приємний ритуал: відпочивайте з книгою, гуляйте з книгою, пийте чай із книгою, створіть собі атмосферу – так читання матиме хорошу асоціацію. Візуалізуйте прочитане: якщо вас зачепили персонажі або сюжет, спройбуте створити колаж із ними, намалювати їх, уявити, що їм може подобатися, протипуйте їх за факультетом Гоґвортсу чи MBTI.

📱 Український додаток Rork для читання:

  • можна додавати друзів і дивитися, хто що читає + ставити рекції одне одному, що служить додатковим стимулом + зберігати “чужі” книжки або із каталогу, якщо вони вас зацікавили;
  • можна ставити таймер на читання і відмічати свій прогрес;
  • можна додавати текстові і візуальні нотатки;
  • можна формувати бібліотеку книжок за категоріями;
  • можна відзначати свій прогрес за календариком і шукати однодумців.

Це НЕ читалка і НЕ магазин: у додатку НЕМАЄ книжок, але є каталог для пошуку книжок. За потреби, назву, автора, обкладинку ви додаєте самостійно (можна замість обкладинки обрати колір палітурки). Крім того, потрібно фіксувати сторінки для початку і завершення читання – для цього у вас має бути паперова книга або рідер із функцією фіксації.