Жайворонки, сови і два нові типи – які?

Роками науковці переконують нас у тому, що існують лише два фіксовані хронотипи: ранкові жайворонки та нічні сови.

Чимало людей не бачать себе в жодній з цих категорій. Дехто представляється голубом, маючи на увазі проміжний тип. Існують й інші, менш вживані: дельфіни, леви, ведмеді, вовки. Вони не є офіційними, натомість, науковий розподіл враховує лише крайності.

Жайворонки, сови і два нові типи – які? - Новини. Останні новини України та світу. Bignews.ua
Фото: https://pixabay.com

То як бути?

Дослідження, опубліковане в журналі «Особистість та індивідуальні відмінності», додає два нові хронотипи: ті, що дрімають вдень та післяобідні.

Ранкові жайворонки. Вони рано лягають та встають, бадьорі на початку дня і втомлюються після обіду. Приблизно одна з триста осіб прокидається о 02:00-05:00, а засинає о 18:00-21:00.

Нічні сови. Хоча їм важко працювати вранці, свого піку досягають набагато пізніше – протягом дня. Вони затримуються допізна, поки інші вже сплять, і часто прокидаються пообіді.

Ті, що дрімають удень. Такі люди залишаються бадьорими до 11:00, втомлюються близько 15:00, після перерви – знову енергійні. Для них немає принципової різниці, коли йти спати, головне – не дуже пізно.

Післяобідні люди. Бувають сонними як вранці, так і ввечері. Їх пік активності припадає на 11:00, триває до 17:00, після чого виникає втома. Можуть рано вкладатися та пізно засинати.

Жайворонки, сови і два нові типи – які? - Новини. Останні новини України та світу. Bignews.ua
Фото: https://pixabay.com

Як визначити хронотип?

Спостерігайте за собою на вихідних, канікулах чи у відпустці. Бажано, без гаджетів і кофеїну перед сном. Дослідження жителів Центральної Європи демонструють, що більшість дорослих формують зручний для себе біоритм, а живуть за нав’язаним.

Чи можна змінити хронотип?

Близнюкові дослідження виявили, що хронотип зумовлений генетикою і зовнішніми чинниками відповідно 50:50. На формування впливають сумлінність (набута звичка вставати рано), вік (підлітки лягають пізніше), навчання та робота (стійкий будильник), соціальні обов’язки (підлаштовуємося під рідних).

Вміння визначати енергетичні піки допомагає планувати день таким чином, аби встигати більше за менший час. Це стосується як роботи, так і відпочинку, занять спортом, дружніх зустрічей абощо.