«Видалені»: проєкт, присвячений безхатькам

З 20 листопада по 3 грудня в Українському домі буде представлено глибокий соціальний проєкт Олександра Чекменьова – виставка фотографій «Видалені», організована за підтримки ГО «Будинок Милосердя Київ». Наразі це одна з небагатьох українських організацій, які опікуються людьми у безвихідній ситуації: надають тимчасове житло, їжу, одяг, допомагають відновити документи.

«Тим людям, що знаходяться у наших притулках, хтось допомагає грошима, хтось продуктами, хтось власним часом, хтось корисними контактами. За брудним одягом та поганим запахом – такі ж люди. Ми хочемо привернути до них увагу, повернути довіру і розвіяти негативні марення» – повідомив Олексій Кучапін, директор ГО.

«Бездомний», «безхатько», «паразит», «пропащий» – ми звикли чіпляти ярлики, відводити погляд та уникати безпритульних, хоча кожен із них має свою історію, через яку він чи вона опинилися на вулиці. Більшість з них не обирали таке життя і шукають можливості знайти роботу та мати дім.

«Наша виставка – про людей. Не про безпритульних. Про людей. Деякі мої знайомі померли, ми не встигли їм допомогти. Думаю, їх можна було б врятувати, якби існували державні ініціативи. Сьогодні усе тримається на волонтерах», – зазначає Олександр Чекменьов, куратор та автор виставки. – «Понад 25 років я знімаю людей за межею бідності. Їх стало ще більше. Це велика проблема, яка пов`язана, зокрема, зі складною ситуацією в країні».

Наразі в Україні не існує установи, яка могла б офіційно допомагати бездомним людям та забезпечити їх роботою, як це робить «The Big Issue» – ця британська вулична газета є одним із провідних соціальних підприємств у світі. Вони пропонують можливість самостійного заробітку в межах їхньої діяльності (продавати газети), аби інтегрувати людей назад у суспільство.

«Ми приймаємо людей, переодягаємо і миємо, даємо відіспатися. Далі, в залежності від ситуації, намагаємося їх соціалізувати. Мета нашої організації – допомогти людям таким чином, щоб вони ніколи не повернулися на вулицю», – зауважив Олексій Кучапін.

За два роки фотограф відзняв близько 100 світлин, на виставці представлено 40. Під кожною фотографією – коротка історія життя бездомного. Семеро з них загинули ще на початку зими. За даними соціальних служб, понад 10 000 людей у столиці не мають місця проживання і змушені звертатися за допомогою до державних установ, благодійних організацій та перехожих. Принаймні 20% з них – люди похилого віку або люди з особливими потребами. Відсутність доступу до базових потреб призводить до відстороненості цих людей далі від суспільства – до життя на його узбіччі.

Текст і Фото: Марія Старікова