Блакитний період: як працюють кольори?

Авторка: Марія Старікова
Перекладачка субтитрів: Інна Савченко
Джерело: «Блакитний період» (Netflix)

У попередніх матеріалах ми розглядали що-таке-мистецтво, та навіщо-малювати-натюрморти, і ще чому-нас-вчить-імітація, а також що-спільного-у-всіх-шедеврів. Пам’ятаєте? Якщо ні, то радимо вам ознайомитися з ними перш, ніж читати цей матеріал! Але попереджаємо: він може викликати дуже різні емоції та бажання напитись чаю.

***

У хорошій кольоровій роботі всі відтінки добре поєднуються поміж собою.

Чи є у вас відчуття кольору?

Запитайте себе, НІ, запитайте та ЗАКОНСПЕКТУЙТЕ свої відповіді: Які відтінки вам подобаються? Які відтінки ви найчастіше використовуєте? Які кольори ви застосовуєте рідко? Палітри чиїх художників вам подобаються? Яку палітру ви бажаєте для себе? Які труднощі у вас виникають із кольорами? Чи подобається вам етап фарбування? Які прийоми ви застосовуєте?

Пошук відповідей на ці питання наблизить вас до розуміння своїх бажань (чого ви хочете, що вам подобається), причин (чому ви робите саме це і саме таким чином), перешкод (що заважає вам отримувати бажаний результат), а також ваших сильних або слабких сторін у колористиці.

Використання кольорів – неіронічно складне завдання. Це причина, чому люди вивчають теорію кольору, пробують, експериментують, пробують знову, тестують різні комбінації, іноді витрачають на пошук рішення чимало часу, а потім знову та знову пробують.

Це ще один важливий інструмент вираження вашої теми у вашому творі. Це те, що люди бачать одразу; те, що впливає на сприйняття, а часом і формує його; те, що може мати вирішальне значення у тому, чи сподобається людині твір; те, що змушує затриматись і дивитись довше.

Однак між тими, хто знається на кольорах, і тими, хто не знається, є суб’єктивний простір – це те, наскільки в тих чи інших загострене відчуття кольору.

📌 ВАЖЛИВО: Ви не просто так додаєте кольори у роботу. Теорія працює, але тільки вам відомо, який відтінок пасує найбільше, і тільки ви вирішуєте, який червоний слід додати. Ситуації бувають різними, тож ми хочемо підкреслити, що іноді доречно довіритись теорії кольору, а іноді – йти за власним кольоросприйняттям. Ми також хочемо нагадати вам, що яблуко, яке ви бачите синім – може бути синім; особливо, якщо це відповідає ідеї чи стилізації.

Поєднання, відокремлення, форма, композиція, матеріал, світло, текстура – використовуючи різноманітні інструменти, ви отримуєте безмежну кількість варіантів того, яким чином створювати роботу. Однак використання надто великої кількості прийомів робить мистецтво невиразним – вони розфокусовують увагу, стають складними для сприйняття та заважкими для милування твором. Якщо витвір мистецтва достатньо виразний – він стає привабливим

Це не просто додавання кольорів. Вибір не обирати кольори настільки ж важливий, як те, який колір обрати. Якщо загострити всі свої відчуття, поступово починаєте бачити, що важливо для вас зараз. Кожен. Окремий. Колір. Ви не просто обираєте їх, бо вони красиві.

Який червоний ви хочете?

Чи ви взагалі хочете червоний?..

📌 ХУДОЖНЯ ПОРАДА: Не забувайте робити перерви. Роздивляйтеся фарби, поки думаєте про кольори. Вивчайте різні відтінки одного кольору, порівнюйте їх між собою та шукайте відмінності між теплими і холодними.

Є щось, про що ми хочемо вам сказати. Це те, про що зазвичай не пишуть, тому що це не дуже надихає, а якщо не надихає, то не збирає вподобання, а якщо не збирає вподобання, то не збільшує кількість переглядів. Але воно є.

Воно не перестає бути лише тому, що його замовчують та ніби ігнорують.

Воно іноді злітає в розмовах із батьками, з колегами, з учителями та друзями.

Воно іноді лякає, іноді пригнічує, іноді злить. Воно – це те, що …

Навіть, якщо ви чудово малюєте, постійно це робите або вам подобається малювання – якщо вам важко дається конкуренція, якщо вам важко малювати коли «треба», а не коли вам «хочеться», то, можливо, вам не потрібно обирати цей шлях. Не потрібно перетворювати своє гобі, яке дарує вам задоволення, на роботу, яка неодмінно викликатиме стрес. Можливо, вам не треба боротися саме тут, і замість боротьби знайдуться інші шляхи, а замість малювання – інші сфери та діяльності, в яких ви також знайдете своє місце. Можливо. Поміркуйте про це.

«Гобі має залишатися гобі, щоб у тебе зберігалося місце, де тебе не будуть оцінювати. Це те, що ти робиш для себе. Коли я малюю, то хочеться виставати, всім показати, а потім сиджу і слідкую за лайками … тому я не веду інсту, бо стаю нездорово залежною від себе. Ні за ким не слідкую, ні з ким себе не порівнюю – просто дивлюся, чи люди реагують на мою роботу, і якщо ні, то засмучуюсь»,– міркує Євгенія Романюк, художниця та графічна дизайнерка. – «Що вбиває творчість? Рутина. Є діяльнісь-ремесло, а є творчість. Для мене, художник – це творчість, а дизайнер – це ремесло».

Неодмінно спробуйте, якщо спробувати – це те, що ви збираєтесь зробити!

Але якщо ваша спроба – перша, одна зі чи остання – вступити в університет на художню спеціальність, чи стати популярним художником в Інтернеті, чи заробляти на життя саме малюванням, чи втілити будь-яку іншу амбітну ціль, пов’язану зі малюванням, перестане дарувати вам задоволення, втратить для вас сенс і почне тиснути на вас надто сильно – подумайте про те, чи це саме те, чого ви справді хочете. Чи ви досі цього хочете. Чи вам цікаво спробувати щось інше – так, це може бути боляче, але! В минулому люди боялись змінювати професію, тому, що це було страшно, соромно, навіть дивно. Сьогодні це досі може бути страшно, це може відчуватися дивно і навіть бути соромно перед кимось (батьками, вчителями, собою) – але ви можете принаймні спробувати. Від спроби гірше не стане. Зійти зі шляху, не пройшовши його до кінця – не погано. Це не соромно. Це прийнятно, і це ще одне ваше право.

Іноді ми втрачаємо себе на шляху до цілі тому, що реальність дуже відрізняється від наших уявлень. Або ми перегоріли. Або щось трапилося з нами. Таке буває. Іноді вчасно зійти означає зберегти свій час і вкласти його в щось інше, те, що запрацює для вас краще. Те, що зробить вас – вами, зробить вас щасливішими, і часом це поверне нам втрачені любов та задоволення до малювання. Анна Дєдікова пішла з роботи, почала виготовляти соєві свічки та заснувала власний бренд попри війну. Роман Блажан будував успішну кар’єру в енергетиці та фінансах, але майже в 40 років усе покинув, аби знімати кіно. Тетяна Кремень працювала журналісткою, потім її занесло в стилістки, а тепер вона малює комікси та пише книги. Євгенія Олійник та Євгенія Романюк обидві були медійницями, проте обидві покинули цю сферу, щоби стати ілюстраторками та працювати зі коміксами.

Іноді зійти зі шляху означає зробити перерву та відкрити для себе нові можливості; міркуючи таким чином, відступати може бути не так страшно. Ви можете повернутися. Ви можете змінити формат вашої діяльності. Ви можете все, що ви можете, а це означає безліч шляхів.

ПРИМІТКА: Може статися так, що ці абзаци не стосуються вас, але тих, кого ви знаєте. Якщо ваш друг робить такий вибір (кидає навчання, видаляє творчий акаунт, йде з роботи) – не засуджуйте. Можливо, ви не згодні чи не розумієте – але не засуджуйте; не відмовляйте; не переконуйте. Поцікавтеся, чи можете ви чимось допомогти, але не пропонуйте допомогу, якщо насправді не збираєтеся допомагати (невиконані обіцянки роблять тільки гірше). Поговоріть із людиною; спитайте, як вона почувається, вислухайте, почуйте та прийміть її почуття. Підтримайте своїх близьких, адже для них ця ситуація безперечно тривожна.

***

Єдиний спосіб розширити свій світ – це отримати досвід, якого в тебе ще немає. Крім того, інколи хтось інший може визначити ваші сильні сторони. Довіртеся людям. Спитайте, що інші люди думають про ваші роботи. Можливо, почувши відповіді, ви для себе відкриєте цілий новий світ.

📌 ХУДОЖНЯ ПІДКАЗКА: Ваш скетчбук може багато сказати про вас, оскільки він містить те, чому ви малюєте, що для вас мистецтво, що вам подобається, і як вам подобається виражати це в той чи інший момент. Скетчбуки відрізняються від картин, які ми малюємо на показ, і вони містять більше інформації про нас. Перегляньте свої скетчбуки, якщо бажаєте пізнати себе краще або шукаєте відповідей.

Уміння все використовувати на користь і перемагати конкурентів – це те, що може посприяти вашому успіху. Знання, досвід, техніка, сильні сторони – цього можна набути поступово, проте ось деякі з неочевидних якостей та інструментів, які допоможуть вам досягати цілей:

  • еґоцентризм;
  • задоволення від процесу;
  • адаптивність;
  • емоції (можливо, вони не змінюють те, як ви себе виражаєте; але те, як ви себе виражаєте, може змінювати ваші емоції);
  • розуміння того, про що ви думаєте, коли малюєте.

Ви лише старшокласник. Або старшокласниця. Або ви лише студенти. Або ви тільки почали працювати. Або ви тільки шукаєте роботу. Або ви тільки змінили професію. Або вам лише 30. Або лише 40. Ви лише новачок. Ви в ступорі. Ви лише людина – тож це нормально, що ви чогось не вмієте. Не хвилюєтеся про це, коли треба зробити перший крок. Ми щодня їх робимо.

Всі ми щодня робимо кроки, дізнаємося щось нове, пробуємо щось нове і ми не знаємо, як воно піде. Це такий стрес – обирати йогурт, знайомитися з людьми, звикати до нового телефону, погоджуватися з новими оновленнями, це стрес і відповідальність, та ми усі через це проходимо. Незалежно від того, скільки нам років. Навіть якщо ми виглядаємо впевнено. Ми всі прикидаємося дорослими. Ми всі не в захваті від невдач, а тому не бійтеся того, що ви чогось не вмієте чи, трясця, вам не вдалося зробити ідеально те, що ви робили вперше у житті.

Не забувайте дбати про себе. Недосипання та розлад харчової поведінки погано впливають на ваше здоров’я. Старайтеся їсти та спати. Мистецтво потребує витривалості, пам’ятаєте? Старанно займатися – дуже добре, але якщо ви постійно виконуєте завдання, сидите в приміщенні, не доїдаєте, не досипаєте, не робите перерв – усе це здатне сильно погіршити ваш стан.

Займатися малюванням – це непроста робота; це поєднання розумової та фізичної праці зі використанням уяви … та багатьох інших речей. Іноді це ще й психічна праця, іноді – це комунікація, а іноді – аналітика. Це непросто.

Ми особисто відповідаємо за себе. Подбайте про те, щоб уберегти себе від нервового зриву. Дбайте про інших, але дбайте про себе. Не відчувайте провини за чужі страждання. Мистецтво – це нелегкий життєвий шлях, але…

Будьте сильними.

Тривога доводить усіх до межі.
Іспити, замовлення, дедлайн –
Все це іноді доводить нас до межі.