«Burning Man» – найбільший у світі фестиваль (організатори воліють називають його «подією») мистецтв і радикального самовираження; тимчасове місто в пустелі; глобальний культурний рух.
Він проводиться щорічно з 1986 року. Святкування триває тиждень і закінчується у перший понеділок вересня – День праці. Учасників фестивалю називають «бьорнери». Незмінна локація – пустеля Блек-Рок, штат Невада. Щорічно фестиваль приносить штату близько 60 мільйонів доларів.
Існує три способи стати учасником: волонтерство, презентація арт-об’єкта, бронювання місця у кемпінґ-таборі. Кількість учасників одного табору – від 6 до 400 осіб (а загалом до 75 000 осіб). Якщо вашу заявку приймуть, ви можете приєднатися до заходу як артист, що представляє власну роботу (як Валерій Коршунов чи Олексій Сай). В іншому випадку, вам слід долучитися до табору чи зібрати свій, вигадати йому назву і тематику (в Україні існує спільнота, де публікується вся акутальна інформація). Вартість квитків – від кількох сотень до кількох тисяч доларів, їх швидко розкуповують.
Зона проведення – пустеля на дні колишнього озера у Неваді. Табір розбивають на висоті 1200 км над рівнем моря, тож уночі температура може опуститися до 0 градусів. Натомість, удень спекотно, і сонце потроху смажить вашу шкіру. Пил, світліший і дрібніший за пісок, покриває одяг, намети, волосся, вії – слід запакувати зручний одяг та речі (можна в окремі вакуумні пакети). На фестивалі не продають нічого, крім льоду та кави. Всі предмети тут прийнято дарувати, позичати, обмінювати.
Темою 2020 року став «Мультивсесвіт» − астрономічна теорія незліченної кількості світів за межами нашого. Художниця Сильвія Адрієн та архітектор Ренцо Вербек створили дизайн головної локації. Восьмикутну «зіркову» споруду назвали «Empyrean» (Небеса). «У стародавніх космологіях Empyrean − царство чистого світла, яке вважається батьківщиною вогню», – пояснили ідею автори. Подію перенесли через пандемію COVID-19 – спочатку на 2021 рік, а потім ще на один рік. Тобто, 2022-ий.
Це призвело до великих збитків. Аби допомогти фестивалю та художникам, які брали в ньому участь, аукціонний дім Sotheby’s виставив на продаж близько 200 витворів мистецтва із Burning Man: скульптури, прикраси, одяг, аксесуари, фотографії, картини, інсталяції, NFT, «авто-мутанти».
- УКРАЇНСЬКИЙ КОНТЕКСТ
Українські митці давно їздять на фестиваль, де представляють світові сучасне українське мистецтво. Наприклад, одесит Олександр Мілов у 2015 році показав інсталяцію «Любов», яку пізніше встановили в Угорщині, а потім – в Одесі (з дозволу міської ради; от би ще прибрали Катерину II…).
2017 рік. Українські мандрівники Ігор Шаверський та Олена Петросюк приїхали на Burning Man в образах апокаліптичних козаків, увішаних LED-лампами, що розливають хріновуху і шипшинівку на власному барі. Створити вбрання допомогла Леся Патока. Український табір Kurenivka став (хітом) офіційним членом Burning Man, розташовувався на центральній вулиці та зазначався у розкладі. Згодом, у Києві на ВДНГ відбувся перший регіональний захід. Decompression і Precompression – найвідоміші івенти, які проходять згідно з принципами фестивалю. «Це перший в Україні івент з офіційною підтримкою Burning Man. Він дає змогу познайомиться з культурою фесту, спробувати себе в ролі художника, весело провести час», – зазначив співорганізатор заходу Олександр Овсянко.
2018 рік. Український кемпінґ представив інсталяцію художника Олексія Сая. «Sorry» – слово довжиною 25 метрів, викладене з піксеів. Кожен піксель – лампи у форматі 2×2. Ідея в тому, що слово «вибач» вже нічого не означає через його недбале використання. Автор хотів привернути увагу до того, що ми не вкладаємо сенс у слова, які промовляємо. Єдиний спосіб отримати електроенергію на Burning Man – генератори. Під час бурі кроманда втратила два ще до запуску проєкту. У пустелі все набагато складніше, ніж здається, тому підрахунки треба проводити з запасом.
2019 рік. Український проєкт ARTEFACT+ представив наймасштабніший за історію BM медіаарт у вигляді піраміди PlayAlchemist; вона увійшла до найкращих інсталяцій за версією американського журналу Dezeen. Піраміда транслює близько 100 робіт українських медіахудожників. «Наші хлопці виступали двічі, нарівні з іншими артистами з усього світу, та показували свою програму на зовнішній проєкції піраміди. І щодня всередині, на головному танцполі, був тільки наш контент» – розповідає організаторка проєкту Світлана Корушнова. Водночас, українські креатори Catharsis представили інсталяцію у формі метелика, розписаного у петриківському стилі. Над нею працювала команда з 14 осіб – із Дніпра та Сіетла. Українська частина команди – творча група «Артмісто».
2020 рік. Burning Man стартував онлайн у VR-форматі. Дизайнери створили 10 платформ для 100 тисяч осіб, тож учасники могли блукати сайтом, відвідати семінари, віртуальний джаз-клуб, джакузі. 6 вересня організатори традиційно «спалили» храм – знищили програмне забезпечення та всі дані. Тут презентували скульптуру з України від проєкту ARTEFACT+ – нову роботу митця Валерія Коршунова. «ARTEFACT: PROMETHEUS» являє собою руку Прометея, що за грецькими міфами принесла вогонь людям. Така сама рука зображена і на муралі Валерія, створеному для ЧАЕС – «Погляд у Майбутнє». Прометей тримає не просто вогонь – нестримний символ пробудження.
2021 рік. Українська команда розробників стала однією з 59 переможців, що отримали грант. «Півтора місяці ми тинялися будівельними магазинами, тягали, шліфували, волокли, варили, покривали лаком 5 тон дерева і металу. Якби у міст були серця, то серце Києва було б десь у районі Арки, на мою думку», – розповів Павло Захаров, співавтор. Merman (морська людина) – скульптура 3x3x12 метрів із 288 елементів, яка зображає людину, що пливе. Символізує рух вперед і подолання перешкод. Її планували надіслати у Неваду на Burning Man 2022. Деякий час скульптура була доступна відвідувачам у Києві: спершу вона була встановлена поряд із Аркою, потім – на Поштовій площі. Також її можна було побачити на території інноваційного парку UNIT.City.
2022 рік. Литовсько-американський табір Amber Dust створив інсталяцію у вигляді тризуба України, щоб висловити підтримку українцям у війні проти росії. «Тризуб Свободи» – скульптура до 4,8 м, зібрана за принципом сот із фанери. «Ми обрали герб України, як синтез божественних стихій вогню та води. Три точки, три світи і трійці завжди присутні у людській міфології та культурі. Сьогодні тризуб є символом єдності та свободи. Символ боротьби за свободу і демократію», – пояснюють художники. Українці влаштували перформанс і захистили його мішками, ніби пам`ятку. Саме це робили з монументами у різних містах по всій Україні, які сьогодні обстрілюють росіяни.
- КОРИСНІ ПОРАДИ
■ Запасіться всім. Мусите розуміти, що ви цілий тиждень проведете у справжній пустелі без доступу до жодного магазину. Їжа, одяг, спальники, вода, ліки, ліхтарі, батарейки – має бути запас.
■ Подбайте про захист. Пилові бурі тут не рідкість. Якщо не хочете промивати очі, візьміть спеціальні захисні окуляри. Якщо везете з собою костюми – запакуйте їх в окремі вакуумні мішки.
■ Велосипед. Це не жарт, це необхідність. Територією можуть їздити лише АртМобілі, а відстані там вельми значні. Велосипед допоможе вам скоротити шлях від однієї інсталяції до іншої.
■ Купуйте квитки одразу. Burning Man дуже популярний, але вміщує лише 80 000 осіб. Квитки продаються кількома невеликими партіями та відлітають за кілька годин.
■ Беріть теплий одяг. Так, удень тут дуже спекотно, багато людей взагалі не вдягають одягу, проте вночі стає досить холодно. Подбайте про те, щоб вам спалося більш-менш комфортно.
■ Приймайте все, що відбувається, адже тільки так ви по-справжньому зануритеся у подію! Водночас, дбайте про свою безпеку: учасники повідомляли про крадіжки, бійки, зґвалтування.
- КВИТКИ
Квитки продаються двома партіями. Перша (Pre-Sale) продається за підвищеною ціною і з’являється зазвичай на початку лютого. Ви повинні заздалегідь зареєструвати заявку на певні дати на сайті. Друга (Main Sale) з’являється у продажу за два місяці, у березні. Ви також повинні заздалегідь зареєструватися на придбання та в дату старту продажів квитків бути готовим швидко придбати їх.
- 10 ПРИНЦИПІВ
■ Радикальна залученість означає відсутність «глядачів». Кожен учасник тут – «житель міста» і будує його нарівні з іншими. Кількість відзначається графою «населення», а не «відвідувачі».
■ Дарування. Гроші у Блек-Рок Сіті заборонені. Придбати за них можна тільки лід або каву.
■ Відсутність комерції. Логотипи і лейбли прикривають або переробляють до невпізнання.
■ Радикальна віра в самого себе. Burning Man спонукає виявляти в собі внутрішні ресурси, довіряти їм та використовувати. Після фестивалю деякі учасники міняють роботу, оточення, стиль тощо.
■ Радикальне самовираження. Тут немає ні дрес-коду, ні соціальних верств. Усі рівні, і ніщо не відокремлює вас від власного «Я», тож вам нічого не залишається, окрім як бути самим собою.
■ Спільна праця. BM – співтовариство, що складається із осіб, які живуть та працюють разом.
■ Громадянська відповідальність. Кожна людина несе особисту відповідальність за власну безпеку та безпеку інших учасників.
■ Не залишай слідів. Пустеля після заходу повинна виглядати як до нього. Прибирайте сміття!
■ Діяльність. Усі залучені у щось, в залежності від сил та бажання, нічого не робити – не вийде.
■ Безпосередній досвід. Там, де немає бар’єрів, безпосереднє проживання моменту грає найважливішу роль.
В останній серпневий тиждень у Блек-Році ви відповідальні самі за себе. Гуляйте, танцюйте, даруйте та приймайте подарунки! Знаходьте нових друзів та нові враження! Дивуйте і дивуйтеся! Філософія цього місця – радикальне прийняття, тож вас ніхто не засудить. Змайструйте собі найпрекрасніший костюм, танцюйте на дні озера, співайте і смійтеся разом із людьми з усіх клаптиків планети.