АРТ ТЕРАПІЯ: 5 способів допомогти собі

Текст: Марія Старікова
Фото: Марія Старікова

Часом нам буває важко перемкнутися на щось приємне і позбутися гнітючих думок. Одне із багатьох завдань мистецтва – покращити стан людини.

Артпростір «Циферблат»

Арт-терапія – це експресивний спосіб вираження емоцій та переживань. В такий спосіб людям бува легше спілкуватися, боротися зі стресом і тривогою, досліджувати самих себе.

Попри критику і сумніви науковців, вся концепція будується на працях відомих психоаналітиків: Карла Юнга та Зигмунда Фрейда. Саме вони помітили, що у мистецтві люди виражають потаємні бажання і думки. Пізніше художник Адріан Хілл відзначив позитивний вплив мистецтва на хворих туберкульозом. Саме він зробив вживаним поняття «арт-терапія».

Артпростір «Циферблат»

Кому підходить

Дослідження виявили, що деяким групам людей мистецтво особливо допомагає:

Переваги

Мета – зосередитися на процесі, а не результаті. Творчі навички не обов’язкові.

  • подолання нудьги і апатії за рахунок активної діяльності;
  • заохочення прийняття рішень і вибору;
  • катарсис – звільнення від негативних почуттів;
  • корекція навичок спілкування;
  • прийняття ситуацій та емоційна розгрузка;
  • зниження рівеня стресу, втоми і поганих думок.
Артпростір «Циферблат»

Наводимо кілька видів терапії, які вважаємо універсальними і доступними для більшості людей.

■ Казкотерапія. Потрібні чистий аркуш, ручка та уява, щоб написати казку. Негативні думки зникають, людина заспокоюється й здатна розслабитись.

■ Дудлинг або «несвідоме малювання». Потрібно обрати колір й почати малювати перше, що спадає на думку: візерунки, фігури, лінії. Медитативна техніка, яка добре заспокоює.

■ Фототерапія, аби розглянути, обміркувати й обговорити знімок. Якщо ваше бачення відрізняється від авторського – можна вигадати свою історію чи створити свій кадр. Це допомагає розслабитися і розвиває мислення.

■ Пісочна терапія. Карл Юнг вважав, що образ піску повертає у дитинство. Коли ми тримаємо пісок, ліпимо з нього фігурки – несвідоме в нашій голові починає формувати відповіді на питання, які нас хвилюють.

 Ландшафтна арт-терапія. Потрібно вийти з дому, прогулятися парком чи лісом, збираючи природні матеріали (квіти, шишки, листочки, камінці). У 60-ті роки цей формат був дуже популярним, а зараз – актуальний.

❗️ Якщо є ризик того, що територія, на якій ви проживаєте чи перебуваєте, може бути замінована — утримайтесь від прогулянок такими місцями. Будь ласка, бережіть себе.